Αρχείο μηνός Ιουνίου 2015

Μύρισε καλοκαίρι!!!

10 Ιουνίου και το σχολείο γιορτάζει το τέλος της σχολικής χρονιάς και την έναρξη των καλοκαιρινών διακοπών!! Κοινός τόπος όλων των τάξεων η υγιεινή διατροφή!

Η γιορτή ξεκινά με την Α΄ τάξη να δραματοποιεί το θεατρικό έργο «Η Κυρία Ανακύκλωση», στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα την ανακύκλωση.

Συνεχίζει η Β΄ τάξη με το θεατρικό σκετς «Καλλιστεία Λαχανικών και Λιχουδιών» και έπειτα, με τους παραδοσιακούς χορούς «Νερατζιά», «40 μήλα κόκκινα» και «Κοντούλα Λεμονιά» μαζί με τους μαθητές της Δ΄ τάξης, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Διατροφή-Άσκηση-Υγεία».

Ακολουθεί η Γ΄ τάξη με τη βιωματική άσκηση υγιεινής διατροφής «Μικρόβια και Βιταμίνες».

Στη συνέχεια, η Ε΄ και Στ΄ επικεντρώνεται στην ποντιακή κουζίνα και παράδοση, παρουσιάζοντας την ποντιακή διατροφή και χορεύοντας τους χορούς «Ομάλ καρς», «Ομάλ γαράσαρης»,»Σαμψών» και «Πατούλα».

Τέλος, στο θεματικό πλαίσιο του σχολικού λαχανόκηπου, οι μαθητές του ολοήμερου παρουσιάζουν το θετρικό έργο «Οικονομική κρίση και λαχανόκηπος», αναδεικνύοντας και την οικονομική διάσταση του θέματος.

Η γιορτή τελειώνει αποχαιρετώντας τους μαθητές της Στ΄ τάξης με ένα αναμνηστικό δώρο από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και χορεύοντας όλοι μαζί το τραγούδι «Ο πιο καλός ο μαθητής».

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλή αντάμωση το Σεπτέμβρη!!!

Εμείς, ο τόπος μας και η ιστορία μας

Στον παραπάνω σύνδεσμο θα βρείτε την τελική παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Εμείς, ο τόπος μας και η ιστορία μας» των μαθητών/τριών της Δ΄ τάξης του σχολείου μας.

Κομπόστ…όπως κομπόστα!

Στις 29 Μαΐου το δημοτικό σχολείο Παλιού Αγιονερίου σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο οργάνωσαν μια εκδήλωση στην οποία οι μαθητές, με τη συνδρομή των γονέων-κηδεμόνων, κατασκεύασαν έναν κομποστοποιητή. Οι μαθητές του ολοήμερου δραματοποίησαν το κόμικ «ο Κομποστούλης και ο Λιπασματάκης», το οποίο δημιούργησαν οι ίδιοι με στόχο να ευαισθητοποιηθούν και να ευαισθητοποιήσουν στο θέμα της ρύπανσης που προκαλούν τα λιπάσματα και την εναλλακτική λύση του κομπόστ. Την ίδια μέρα, τα παιδιά του νηπιαγωγείου έπαιξαν κουκλοθέατρο με θέμα το κομπόστ και έπειτα, όλοι οι μαθητές μαζί έπαιξαν το παιχνίδι του «γκρινιάρη γεωσκώληκα» και δημιούργησαν πανό με περιβαλλοντικά συνθήματα και συνθήματα που αφορούσαν στα οφέλη της κομποστοποίησης.

Υπεύθυνος συντονιστής δράσης
Αζάς Χρήστος