Κομπόστ…όπως κομπόστα!

Στις 29 Μαΐου το δημοτικό σχολείο Παλιού Αγιονερίου σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο οργάνωσαν μια εκδήλωση στην οποία οι μαθητές, με τη συνδρομή των γονέων-κηδεμόνων, κατασκεύασαν έναν κομποστοποιητή. Οι μαθητές του ολοήμερου δραματοποίησαν το κόμικ «ο Κομποστούλης και ο Λιπασματάκης», το οποίο δημιούργησαν οι ίδιοι με στόχο να ευαισθητοποιηθούν και να ευαισθητοποιήσουν στο θέμα της ρύπανσης που προκαλούν τα λιπάσματα και την εναλλακτική λύση του κομπόστ. Την ίδια μέρα, τα παιδιά του νηπιαγωγείου έπαιξαν κουκλοθέατρο με θέμα το κομπόστ και έπειτα, όλοι οι μαθητές μαζί έπαιξαν το παιχνίδι του «γκρινιάρη γεωσκώληκα» και δημιούργησαν πανό με περιβαλλοντικά συνθήματα και συνθήματα που αφορούσαν στα οφέλη της κομποστοποίησης.

Υπεύθυνος συντονιστής δράσης
Αζάς Χρήστος