Δράσεις για τα Άτομα με Αναπηρίες

Στις 24 και 25 Νοεμβρίου οι μαθητές του σχολείου συγκεντρώθηκαν σε μια αίθουσα με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίησή τους για θέματα που αφορούν στις αναπηρίες, από την δασκάλα Ειδικής Αγωγής Καραγκιαβούρη Μαργαρίτα.
Αρχικά, προβλήθηκε η ταινία με τίτλο «Όγδοη Μέρα» με θέμα τη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα σε ένα άτομο με σύνδρομο down και έναν ενήλικα.

Ακολούθησε συζήτηση για τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς που γεννήθηκαν στους μαθητές. Τη δεύτερη μέρα, παρακολουθήσαμε διάφορα βίντεο με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τις αναπηρίες ( τύφλωση, κώφωση, αυτισμός, νοητική καθυστέρηση και κινητικές αναπηρίες ) και έπειτα συμμετείχαν σε δύο βιωματικές ασκήσεις.

Στην πρώτη οι μαθητές χωρίστηκαν σε δυάδες όπου ο ένας παρίστανε τον τυφλό και ο άλλος τον οδηγό, ώστε να βιώσουν τις δυσκολίες και την ευθύνη των δύο ρόλων. Στη δεύτερη ο κάθε μαθητής κλήθηκε να παρουσιάσει τον εαυτό του χρησιμοποιώντας την ελληνική νοηματική γλώσσα.