Αρχείο συντάκτη admin

ΥΛΙΚΑ ΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ

Οι μαθητές της Δ τάξης (2014-2015) Γιώργος Νικολαΐδης, Θεοδώρα Μιχαηλίδου με την επίβλεψη του δασκάλου κ,. Μαγγόπουλου Γιώργου έκαναν την εργασία : ΥΛΙΚΑ ΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ

Θεατρική παράσταση στο σχολείο από την ομάδα «Σχοινί κορδόνι»

Στις 17 Δεκεμβρίου η θεατρική ομάδα «Σχοινί κορδόνι» έδωσε στο σχολείο μας την παράσταση «Ο Ποιητιτής και οι μύθοι που σκαρώσαν παραμύθι». Όλοι οι μαθητές του δημοτικού και του νηπιαγωγείου παρακολούθησαν αλλά και συμμετείχαν στη διαδραστική παράσταση με κινήσεις, τραγούδια και ρυθμούς. Διασκεδάσαμε, χαρήκαμε, γελάσαμε και πήραμε μηνύματα για την ευγένεια, την πίστη, τα όνειρα και τη φιλία. Ευχαριστούμε πολύ «Σχοινί κορδόνι»!

DSCN0696 DSCN0693 DSCN0692 DSCN0691 DSCN0685 DSCN0700

Δράσεις για τα Άτομα με Αναπηρίες

Στις 24 και 25 Νοεμβρίου οι μαθητές του σχολείου συγκεντρώθηκαν σε μια αίθουσα με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίησή τους για θέματα που αφορούν στις αναπηρίες, από την δασκάλα Ειδικής Αγωγής Καραγκιαβούρη Μαργαρίτα.
Αρχικά, προβλήθηκε η ταινία με τίτλο «Όγδοη Μέρα» με θέμα τη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα σε ένα άτομο με σύνδρομο down και έναν ενήλικα.

Ακολούθησε συζήτηση για τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς που γεννήθηκαν στους μαθητές. Τη δεύτερη μέρα, παρακολουθήσαμε διάφορα βίντεο με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τις αναπηρίες ( τύφλωση, κώφωση, αυτισμός, νοητική καθυστέρηση και κινητικές αναπηρίες ) και έπειτα συμμετείχαν σε δύο βιωματικές ασκήσεις.

Στην πρώτη οι μαθητές χωρίστηκαν σε δυάδες όπου ο ένας παρίστανε τον τυφλό και ο άλλος τον οδηγό, ώστε να βιώσουν τις δυσκολίες και την ευθύνη των δύο ρόλων. Στη δεύτερη ο κάθε μαθητής κλήθηκε να παρουσιάσει τον εαυτό του χρησιμοποιώντας την ελληνική νοηματική γλώσσα.

Επέτειος μνήμης για την 17η Νοέμβρη

Τη Δευτέρα, 17 Νοέμβρη τιμήσαμε τη μνήμη των όσων αγωνίστηκαν στο Πολυτεχνείο με μία θεατρική παράσταση από τους μαθητές της Δ” τάξης με τίτλο «Ντενεκεδούπολη», τραγούδια από την Α” και τη Β” τάξη, ποιήματα από κάποιους μαθητές της Γ” και τέλος, αποσπάσματα από την παράσταση «Το μεγάλο μας τσίρκο».

DSCN0618 DSCN0661

Εκδρομή στο οχυρό Ρούπελ

Στις 12 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε εκδρομή στο οχυρό του Ρούπελ στα πλαίσια των εκπαιδευτικών εκδρομών του σχολείου μας. Αρχικά, έγινε μία ενημέρωση-ιστορική αναδρομή για το οχυρό και έπειτα ακολούθησε ξενάγηση στο χώρο.

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Την ευθύνη της γιορτής είχε η Γ΄ τάξη του σχολείου με το δάσκαλό της κ. Λουκά Τζημόπουλου. Τη γιορτή άνοιξε με το τραγούδι «Ειρήνη», η Β΄ τάξη. Ακολούθησε η θεατρική παράσταση «Τα παλικάρια της κατοχής» από τους μαθητές της Γ΄ τάξης. Απαγγέλθηκαν ποιήματα και δοκίμια από τους μαθητές της ίδιας τάξης. Τη γιορτή συνόδεψε η χορωδία του σχολείου που αποτελούνταν από μαθητές της Ε΄- Στ΄ τάξης.

shmaia

Αγορά Φορητού και προβολικού Μηχανήματος

Το Δεκέμβριο του 2013 οι μαθητές/τριες του δημοτικού σχολείου Παλιού Αγιονερίου έψαλαν τα κάλαντα στο Παλιό Αγιονέρι και το Ανθόφυτο. Συγκεντρώθηκαν αρκετά χρήματα. Ένα μεγάλο τμήμα των χρημάτων δόθηκε για την αγορά φορητού υπολογιστή και βιντεοπροβολέα. Η διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου εκφράζουν τις ευχαριστίες τους στους μαθητές/τριες και τους κατοίκους των χωριών για τη συνεισφορά τους.