Επίσκεψη στο εργοστάσιο σοκολάτας

Το πρωί της Παρασκευής, στις 20 Φεβρουαρίου, πήγαμε με το σχολείο μας εκδρομή στο Εργοστάσιο Σοκολάτας. Στην αρχή μας μίλησαν για το κακαόδεντρο. Μετά, περάσαμε από μια τεχνητή ζούγκλα, φτάσαμε σε μια καλύβα και είδαμε ένα βίντεο που μας εξήγησαν πού φυτρώνει το κακαόδεντρο. Μας είπαν ότι πρέπει να είναι σε υγρό και δροσερό μέρος.Κατόπιν, περάσαμε από κάτι βιτρίνες που είχαν σοκολάτες, μπισκότα καθώς και τα στάδια επεξεργασίας του κακάο.  Αργότερα, καταλήξαμε σε έναν καταρράχτη σοκολάτας που ήταν ο μεγαλύτερος της Ευρώπης σε λίτρα. Ύστερα, πήγαμε σε μια αίθουσα όπου παίξαμε παιχνίδια και διασκεδάσαμε. Στην συνέχεια, προχωρήσαμε και είδαμε διάφορα πορτρέτα, φορέματα και άλλα αντικείμενα φτιαγμένα από σοκολάτα. Ξαφνικά έσβησαν τα φώτα και δεν βλέπαμε ούτε την μύτη μας. Δεν προλάβανε να μας πούνε πώς γίνεται η καραμέλα αλλά τουλάχιστον είδαμε να κάνουν σχέδια με αυτήν.

Στο τέλος μας έδωσαν μια μολυβοθήκη, ένα σχέδιο από ζαχαρόπαστα, ένα σοκολατούχο γάλα και δύο σοκολατίτσες. Περάσαμε τέλεια και θα θέλαμε πολύ να ξαναπάμε!!!

Από τους μαθητές της Δ΄τάξης
Αλεξίου Μίνα