Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 18 Μαρτίου ήρθε στο σχολείο μας κλιμάκιο της πυροσβεστικής με επικεφαλής τον κ. Πολιτίδη Ιωάννη, για να μας μιλήσει για τις πυρκαγιές, πώς να τις αποφεύγουμε και τι πρέπει να κάνουμε. Είδαμε βιντεάκια,  βγήκαμε έξω, φορέσαμε τα ειδικά κράνη και αρχίσαμε ένας ένας να ρίχνουμε νερό στην  αυλή με την μάνικα. Μας έδωσαν και κάποιες χρήσιμες συμβουλές όπως:

• Να έχουμε ένα πυροσβεστήρα στο σπίτι μας.
  • Να μην αφήνουμε το φως ανοιχτό όταν φεύγουμε.
  • Να μην παίζουμε με τη φωτιά.
  • Να μην καθόμαστε κάτω από κολόνες της ΔΕΗ γιατί μπορεί να πάθουμε ηλεκτροπληξία.
  • Να μην βάζουμε το χέρι μας στην πρίζα γιατί μπορεί να εμφανιστεί φωτιά.
  • Όταν έχουμε μια φωτιά στο σπίτι μας, κλείνουμε τα παράθυρα, τις πόρτες και τον γενικό διακόπτη ασφαλείας.
  • Σε περίπτωση φωτιάς, καλούμε το 199 και πάντα δίνουμε την διεύθυνσή μας.

Αυτές οι συμβουλές που μας έδωσαν είναι πολύ χρήσιμες γιατί άμα τύχει να έχουμε κάποια φωτιά, οπουδήποτε και αν είμαστε, τώρα ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε.

Από την μαθήτρια της Ε? τάξης,
Τσολακίδου Φωτεινή

DSCN0885DSCN0876